Освежење



/Слике су са интернета/
Philadelphia, Museum of art
Angee, France
Seoul, South Corea
Chile
Нађох ове слике на различитим сајтовима на којима се приказује тзв. улична уметност (Street art, stairs).
Раније сам била очарана тродимензионалним сликама на улици ( мада то не значи да не волим и мурале и сваку другу реализацију људске креативности), али слике степеница, нарочито кад их много има, а треба их све прећи, заслужују посебан осврт. Сасвим је извесно да ће нам живе боје убрзати кораке и да ћемо ту раздаљину лакше прећи уколико пред нама није само сивило.
Још кад помислимо на (кратко)трајност, свакодневну угроженост удружену са зубом времена, њихова судбина делује још трагичније, иако служе својој сврси, тј. људима, због чега и постоје.
Замишљам како корачам њима, а моји "кораци ко лаки облаци", да се послужим туђим стихом, прескачу многе степенике, иако бих свакако желела да се задржим на њима, како бих се што више нагледала лепоте које су очи пуне....
Креирање овог феноменалног боди пејнтинга трајало је читаве четири недеље.
Аутор је бивши светски шампион у боди пејнтингу, 35-годишњи Јоханес Стотер.
На први поглед, оно што видимо на овој фотографији је тропски папагај. Међутим, тек добро око уз мало напора може да уочи да је у ствари у питању жена коју је је Стотер тако добро осликао да илузију представе папагаја чини изузетно верном на први поглед.
Стотеру, који тренутно живи у Италији, било је потребно четири недеље да осмисли и оствари цео пројекат, а за само сликање по телу ове атрактивне младе жене било му је потребно четири сата. Следећи сат му је био потребан како би је правилно позиционирао и тиме добио ову савршену фотографију.
Њена лева нога представља реп, а повијена лева рука преко главе кљун папагаја, док њена десна нога и рука представљају папагајева крила.
- Нимало није било једноставно одрадити читав овај посао, објаснити моделу како да заузме позицију и да учинимо што вернијом слику птице. Колико је било њој тешко да држи једну исту позу дуго времена, исто толико је и мени било компликовано да ухватим што вернији моменат фото камером. Коначно, врло сам срећан оним што смо постигли. Чак и доста мојих пријатеља који знају чиме се бавим није успело да на први поглед препозна да на овој фотографији није прави папагај. Када су и спазили како треба, били су запањени - испричао је Стотер.
(Из пристиглог мејла. Текст и слика са интернета)
У оквиру Ноћи музеја у АКадемији православне цркве за уметности и конзервацију, у Краља Петра 2, имали смо дивну прилику да гледамо (или учимо) како се прави мозаик и сликају и конзервирају иконе и фреске.
Пред нашим очима веште руке су лепиле шарене делиће познатих слика или сликале репродукције великих уметника, а могла се видети и оригинална поклон - слика једног српског краља фрушкогорском манастиру, слика коју је један младић рестаурирао. На слици је била година настанка, а рестаурација се приводила крају.
Овај догађај је један од бројних доказа колико су на нашим просторима важни и присутни касноантичка и ранохришћанска уметност, а таленат аутора који су ту академију уписали претходно показавши и добро познавање катехизиса а не само жељу да развију тај таленат, показује да су на правом месту и да ће увек бити оних који ће себе улагати у очување традиције и исконских принципа човечности.
Powered by blog.rs