Географија

(Наутилус)
(Бодље бодљивкавог прасета, оклоп корњаче и фосилизовани пуж конус)
(Оклопи морских јежева, морска звезда)
(Saturnia pyri)
(Шкриљац, Schist)
(Пустињска ружа, Мароко)
(Халкантит, Бор, Србија)
(Горски кристал и калцит, Трепча, Косово и Метохија)
(Велики пуж, Dolium sp.)
(Оклопи морских јежева)
(Familia pieridae)
(Жути морски пуж)
(Ћилибарска кугла, Amber ball)
(Gastropoda)
***
(Леонардо: Витрувијански човек, Златни пресек)
***
Мај 2013. био је месец математике, бар за оне који је воле или који су, пролазећи Кнез-Михајловом, застали испред бивше робне куће и ушли у тај објекат. Ту се дешавало нешто врло лепо: млади заљубљеници у математику говорили су посетиоцима о стварима које, како мисле лаици, немају никакве везе са математиком: о шарама на пауновом репу, о тигровим или летировим шарама, о облицима шкољки, пужева, о бодљама бодљикавог прасета, Фибоначијевом низу...
Могле су да се виде и бактерије под лупом, препариране птице, инсекти, мањи водоземци у течности, пролажење криве шипке кроз прав отвор не сећам се ког тела, да опипају предмете разних геометријских облика, да стану у металне оквире Леонардовог Хомо универзалиса и размисле о пропорцијама, да се играју, ако су млади духом и праве разна геоматријска тела.
Такође су могли да се виде и разни кристали и драго камење.
То што ја, за коју је математика баук, посвећујем овај пост тој теми вероватно је довољан доказ колико ми је та изложба била занимљива, те одлучих да приложим неке сличице, како бих лепоту поделила са онима који свраћају на мој блог.
Powered by blog.rs